11.9 C
New York
Friday, May 14, 2021

27 incumbent NPP MPs fail to retain seats

At least 27 incumbent New Patriotic Party (NPP) legislators have lost their parliamentary seats in Monday’s elections.

Some 21 of them are either sector ministers, deputy ministers, ministers of state, regional minister or deputy regional ministers.

- Advertisement -

That is aside from the 41 who lost the NPP primaries earlier this year and thus did not contest yesterday’s polls.

Meanwhile, four NPP MPs are retiring, including Dr Anthony Akoto Osei of Tafo Pankrono, Kwabena Appiah Pinkrah of Akrofuom, Dr Ziblim Iddi of Gushegu and Shirley Ayorkor Botchway of Anyaa Sowutuom.

In total, the NPP will lose at least 92 MPs out of their 169 in the next Parliament. Hopefully, the new ones will live beyond expectations.

- Advertisement -

Below is the list of MPs who lost the elections on December 7 2020, their constituencies and their positions in government.

1) George Oduro – New Edubiase – Deputy Agric Minister

2) George Andah – Awutu Senya – Deputy Communications Minister

3) Yaw Buabeng Asamoah – Adenta

4) Boniface Abubakar Saddique – Madina – Minister of State

5) Siaka Stephens – Jaman North – Deputy Bono Regional Minister

6) Yaw Afful – Jaman South – Deputy Aviation Minister

7) Ali Maiga Hamidu – Dormaa West

8) George Gyan Baffuor – Wenchi – Minister for Planning

9) Derrick Oduro – Nkoranza North – Deputy Defence Minister

10) Charles Konadu Yiadom – Nkoranza South

11) Abena Durowaa Mensah – Assin North

12) Barbara Asher Ayisi – Cape Coast North – Deputy Minister for Works and Housing

13) Francis Kingsley Cudjoe – Ekumfi – Deputy Fisheries Minister

14) Alexander Abban – Gomoah West – Deputy Minister for Communications

15) Joseph Tetteh – Upper Manya Krobo – Deputy Eastern Regional Minister

16) Ebenezer Nartey – Ablekuma Central

17) Titus Glover – Tema East – Deputy Minister for Transport

18) Joseph Dindiok Kpemka – Tempane – Deputy Attorney-General

19) Adongo Frank Fuseini – Zebilla – Deputy Upper East Regional Ministers

20) Anthony Karbo – Lawra – Deputy Roads Minister

21) Michael Gyato – Krachi East – Deputy Minister for Water Resources and Sanitation

22) Paul Essien – Jomoro – Deputy Minister for Chieftaincy

23) Barbara Oteng Gyasi – Prestea Huni Valley – Minister for Tourism

24) Kofi Amoakohene – Atebubu Amanten – Bono East Regional Minister

25) Gabriel Osei – Tain

26) Oko Boye – Ledzokuku (uncertain) – Deputy Minister for Health

27) Elizabeth Afoley Quaye – Krowor – Minister for Fisheries and Aquaculture

Meanwhile, Upper East Regional Minister Paulina Abayange, who is not an MP, also lost the elections in the Navorongo Constituency.

- Advertisement -

Must Read

Related Articles